Jsme malé rodinné vinařství,

které začínalo ve starém vinném sklípku našich předků.
Každoročně vypitý sklep i ocenění od těch, kterým naše víno chutná,
nás motivovaly investovat do práce čím dál víc energie.

Kdo jsme

Marek

Marek přebírá po tatínkovi vinnou štafetu. Po načerpání životních zkušeností v různých oborech se po letech rozhodl,  že víno je pro něj tou správnou životní cestou.

Lea

Lea si zamilovala Marka i Slovácko. S péčí se stará            o vinařský penzion, hosty i sazeničky vinohradu.               A jako grafička tvoří vizuální identitu vinařství.

Nová etapa

Nyní jsme na začátku další etapy. Do starých prostor už jsme se nevešli a s novou provozovnou jsme přistavěli i penzion pro ubytování našich hostů. Nejsme supermoderní vinařství řízené počítači s možností regulovat teplotu při kvašení přes mobil. Asi ani nechceme být. Současně ale neděláme vína úplně po staru. Spíš se snažíme poučit z každého nového vinobraní a to co se osvědčilo použít při tom následujícím.

Výroba

Do výroby vína se snažíme zasahovat minimálním způsobem jen tak, abychom dosáhli co nejvyšší kvality při zachování maximální přirozenosti. Používáme chladnomilné selektované kvasinky neutrálního typu, které nám pomáhají, aby ve chladném sklepě vína dobře prokvasila, ale nebyl ovlivněn jejich odrůdový charakter. Při čiření nepoužíváme živočišné produkty, ale přírodní bentonit, takže jsou naše vína i veganská. Obsah oxidu siřičitého se snažíme držet na co nejnižší úrovni, aby síra udržovala víno svěží a ne jej úplně zabila, tak jak se tomu děje v případě mnoha vín ze supermarketů.

Starý desátkový sklep

Když mluvíme o našem starém sklepě, tak myslíme nejstarší sklep pod Dubňanskou horou. Na svém místě stojí už přes 250 let a dřív býval desátkovým sklepem. To znamená, že ostatní vinaři do něj odváděli desetinu své úrody nebo vína jako daň vrchnosti. Na sklepě jde vidět krásný venkovní původní obklad (tradiční modrá obrovnávka) a před ním si můžete sednout na kládu ze starého lisu.

Pilíře našeho vinařství

Udržování tradice

V lokalitě Pod Dubňansků horů najdete na 250 vinných sklepů. Mnoho z nich patří starým vinařům, kteří nemají pokračovatele a jednoho dne skončí. Proto je pro nás důležité udržovat tradici, která je v naší rodině již po generace.

Malá produkce

Jsme malovinaři, žádné vinařské závody. Každá šarže vína je pro nás stejně důležitá a vzniká z ní vždy maximálně okolo 500 lahví vína. Nesnažíme se dosáhnout u všech ročníků stejné univerzální chuti, Každý rok je jiný a to nás na tom baví.

Ruční práce

Hospodaříme zhruba na 1 ha vlastních vinic, ke kterým přistupujeme s šetrností  a rozvahou. Převážnou část prací děláme sami a ručně. Každé víno, které ochutnáte, nám prošlo nesčetněkrát rukama – od hroznů až po láhev.

Budování vztahů

Nechceme, abyste si naše víno vybrali podle etikety a ceny, proto na něj ani v žádném obchodě nenarazíte. Chceme znát lidi, kterým naše víno chutná - dát jim možnost poznat prostředí v němž vzniká a případně se podílet na jeho výrobě.

Podpora projektů

Zajímá nás vzdělávání, neziskové aktivity i umění. Dříve jsme v těchto oblastech pracovali a i nadále se v nich angažujeme. Rádi poskytneme výhodně prostory i případnou další podporu těm, kteří dělají svět lepším místem k životu.

Veganská vína

Naš vína jsou veganská. Víno je potřeba dobře vyčistit, což se dá udělat dvěma způsoby: čiřením a filtrací. Používáme oboje a v rámci čiření používáme rostlinný jíl. Většina vinařů však používají produkty živočišné výroby, tedy želatinu.

Účast na vinařských soutěžích

Dostávat zpětnou vazbu je základ úspěchu - a vinařství není výjimkou. Vína si proto pravidelně se sousedními vinaři vzájemně ochutnáváme. Jsme rádi, že tak mezi sebou udržujeme pospolitost a tvoříme místní vinařskou komunitu. Je však důležité také vědět, jak si naše vína stojí i mezi ostatními. Pravidelně dáváme vzorky na místní výstavy vín a postupně se přihlašujeme i do profesionálních vinařských soutěží.

2020

Mezinárodní soutěž vín - Co chutná mladým

náš Ryzlink rýnský dostal krásných 85b. Výsledky zde https://www.cochutnamladym.cz/vysledky

Soutěž vín 

oceněná vína ještě doplníme

2019

Mezinárodní soutěž vín - Co chutná mladým

náš Ryzlink rýnský dostal krásných 85b. Výsledky zde https://www.cochutnamladym.cz/vysledky

Mezinárodní soutěž vín - Co chutná mladým

náš Ryzlink rýnský dostal krásnýcw.cochutnamladym.cz/vysledky

2018

Mezinárodní soutěž vín - Co chutná mladým

náš Ryzlink rýnský dostal krásných 85b. Výsledky zde https://www.cochutnamladym.cz/vysledky

Mezinárodní soutěž vín - Co chutná mladým

náš Ryzlink rýnský dostal krásných 85b. Výsledky zde https://www.cochutnamladym.cz/vysledky

Naše diplomy

Kontakt

Víno či degustace?

Marek Zemský

+420 776 009 773
Ubytování a akce?
Lea Zemská

Lea Zemská

+420 737 347 122
Starý sklep?

Antonín Zemský

+420 776 173 129
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram